• TRWA NABÓR ZIMOWY NA WSZYSTKIE KIERUNKI

Słuchaczki I roku wydziału Opiekun medyczny promowały zdrowie w ZSE

5 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gd. odbył się Dzień promocji zdrowia pod hasem " Zamień palenie na zdrowe żywienie". Słuchaczki I roku wydziału Opiekun medyczny promowały zdrowy styl życia oraz mierzyły ciśnienie tętnicze krwi. Szczególne podziękowania należą się Ani i Małgosi, które pięknie reprezentowały naszą szkołę.

Mikołajki 2018

6 grudnia 2018 roku do Galerii Neptun przybyły Mikołaje z prezentami dla grzecznych dzieci. Było głośno i radośnie. Nie zabrakło tam i naszych przyszłych terapeutów zajęciowych:)

Zakończenie VIII Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie Opiekun Medyczny

 

Już w najbliższy poniedziałek, 10 grudnia 2018 r., o godzinie 15.00 odbędzie się uroczyste zakończenie VIII Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie Opiekun Medyczny wraz z wręczeniem zaświadczeń. 

A tymczasem na pracowni było mycie głowy w łóżku

Nasze przyszłe opiekunki medyczne myły dziś pacjentom głowy w łóżku. Jeśli myślicie, że jest tylko jeden sposób to się zdziwicie:)

Spotkanie przyszłych terapeutów zajęciowych z przedstawicielkami PZG- 17 11 18

17 listopada przyszli terapeuci zajęciowi mieli na zajęciach miłych gości- przedstawicielki Polskiego Związku Głuchych, które opowiedziały o problemach osób głuchych i niedosłyszących, oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami życia codziennego.

INFORMACJA O ZAWODZIE 

Nauka w zawodzie trwa dwa lata.

Zawód technik usług kosmetycznych jest zawodem usługowym należącym do branży administracyjno-usługowej, mieszczącym się w sferze usług publicznych. Odbiorcy tych usług są grupą konsumentów bardzo wymagających. Narzuca to na sektory tej branży związane z kosmetyką ciągły i nieustanny rozwój, wprowadzanie innowacji kosmetycznych i technologicznych oraz podnoszenie poziomu świadczonych usług. Wszystkie te wymagania rynkowe przekładają się jednocześnie na oczekiwania pracodawców, co do poziomu umiejętności praktycznych oraz posiadanej wiedzy pracowników. Aby sprostać zapotrzebowaniu pracodawców uczniowie mogą korzystać z szerokiej oferty szkoleń dokształcających i nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Jednocześnie wskazuje to na specyfikę tego zawodu, który można określić jako prężnie i dynamicznie rozwijający się. Zdecydowanie jest to zawód dla ludzi pragnących rozwoju i lubiących wyzwania. Specyfika tego zawodu polegająca na kontakcie z ludźmi narzuca również na osobę pracującą bezwzględną potrzebę posiadania szczególnych cech charakteru, predyspozycji psychofizycznych oraz wysokiej kultury osobistej. Poza relacjami interpersonalnymi kosmetyczka prowadząca własną działalność jako przedsiębiorca musi wykazać się umiejętnościami zarządzania salonem kosmetycznym oraz zarządzania personelem zgodnie z obowiązującymi dyrektywami unijnymi SANEPiD-u, PPOŻ, BHP i Kodeksu Pracy. W salonie kosmetycznym można również prowadzić sprzedaż kosmetyków, preparatów ziołowych, suplementów diety oraz akcesoriów do odsprzedaży klientowi, co stawia kosmetyczkę w kolejnej roli, handlowca. Polem zabiegowym dla kosmetyczki jest skóra twarzy, szyi i dekoltu oraz dłoni, stóp i ciała. W puli oferowanych usług przez kosmetyczkę znajdują się zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększającej, zdobniczej oraz zabiegi z zastosowaniem czynników fizykalnych. Klient podczas wizyty w salonie kosmetycznym oprócz usługi bezpośredniej otrzymuje pakiet porad związanych z pielęgnacją i profilaktyką skóry twarzy, szyi i dekoltu, dłoni, stóp i ciała oraz upiększaniem w warunkach domowych. Kolejnym działem porad jest stylizacja i wizaż, gdzie klient otrzymuje wyczerpujące wskazówki na temat rodzaju makijażu oraz sposobów jego wykonania, dopasowaniu formy fryzury i kolorystyki włosów, doboru odpowiedniego stylu ubioru wraz z paletą barw, biżuterii i dodatków. Równie ważnym elementem pracy kosmetyczki jest skorelowana współpraca z lekarzem dermatologiem, polegająca na wspomaganiu terapii i przynosząca wymierne efekty w trakcie leczenia chorób skóry gładkiej, owłosionej oraz przydatków skórnych. 

DLACZEGO WARTO KSZTAŁCIĆ SIĘ W TYM  W ZAWODZIE?

Obecne czasy wymuszają na nas coraz większą dbałość o wizerunek zewnętrzny, z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.

Od 1990 roku rynek kosmetyczny jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Polsce i na świecie, dlatego Technik usług kosmetycznych wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy jak i samych uczniów, którzy chcą się rozwijać w tym kierunku. Zachętą do kształcenia się w tym przyszłościowym zawodzie jest możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej oraz dotacje unijne, które to umożliwiają. Zawód kosmetyczki daje szansę współpracy z wieloma nowoczesnymi firmami kosmetycznymi stwarzając szerokie możliwości pracy w gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, gabinetach medycyny estetycznej, salonach urody, SPA, działach kosmetycznych w centrach handlowych, jako przedstawiciel handlowy firmy kosmetycznej zarówno z rynku detalicznego jak i profesjonalnego (szkoleniowiec). Uprawnia do prowadzenia własnej działalności w zakresie kosmetyki, pielęgnacji zdrowia i urody.

Według prognoz ekspertów z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, w 2020 r. m. in. w Warszawie największy popyt będzie na pracowników w usługach osobistych (m.in. kosmetycznych).

Zawód należy do zawodów deficytowych - patrz BAROMETR ZAWODÓW>>>

 

CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik usług kosmetycznych powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

- przeprowadzania diagnozy kosmetycznej;

- wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających;

- udzielania porad kosmetycznych;

- organizowania i prowadzenia gabinetu kosmetycznego.

 

 

Trwa rekrutacja zimowa 2018/19

 INFORMACJE DLA KANDYDATÓW

 

Trwa nabór zimowy na wszystkie kierunki, w tym na KKZ w zawodach Opiekun Medyczny, Technik usług kosmetycznych, Opiekunka środowiskowa, Asystent osoby niepełnosprawnej.

Za wyjątkiem Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych w zawodzie  Opiekun medyczny i Technik usług kosmetycznych wymagane jest wykształcenie średnie.

 

Nauka po naborze zimowym rozpocznie się już w styczniu 2019 roku.  Dokumenty należy składać do 10 stycznia 2019 roku.                                                                                                                        

Przyjmujemy kandydatów obu płci, którzy ukończyli 18 rok życia, bez górnej granicy wieku.

SPRAWDŹ NASZE ATUTY>>> 

ZAPRASZAMY:

* osoby z wykształceniem średnim (matura nie jest wymagana), bez limitu wieku, nauka jest bezpłatna m.in. w formie  dziennej, wieczorowej, zaocznej, kursów. 

* osoby po szkole podstawowej, zawodowej i gimnazjum na  Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy  Opiekun Medyczny i Technik Usług Kosmetycznych*         

*nauka trwa 1 lub 2 lata w zależności od wybranego zawodu.    

                        

Kierunki, w których kształci szkoła: 

 

KIERUNKI ROCZNE

 

KIERUNKI DWULETNIE

OPIEKUN MEDYCZNY

Nowość!

TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH

OPIEKUNKA ŚRODOWISKOWA

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

TECHNIK MASAŻYSTA

 

OPIEKUNKA DZIECIĘCA

 

OPIEKUN OSOBY STARSZEJ

 

OPIEKUN W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

 

 

Szczegółowe informacje o wyżej wymienionych zawodach znajdą Państwo w zakładce Kierunki kształcenia.

 

 SYSTEM KSZTAŁCENIA

DZIENNY

WIECZOROWY

ZAOCZNY

KKZ 

 

ROCZNE KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE (KKZ)

TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH*

K1

AU.61 WYKONYWANIE ZABIEGÓW              
KOSMETYCZNYCH TWARZY

TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH*

K2

AU.62 WYKONYWANIE ZABIEGÓW 
KOSMETYCZNYCH CIAŁA, DŁONI I STÓP

OPIEKUN MEDYCZNY*

K1

MS.04 

Świadczenie usług opiekuńczych osobie 
chorej i niesamodzielnej

OPIEKUNKA ŚRODOWISKOWA**

K1

MS.05

Świadczenie usług opiekuńczych

ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ**

K1

MS.08

Udzielanie pomocy i organizacja wsparcia 
osobie niepełnosprawnej 

podbudowa:     szkoła podstawowa/ gimnazjum*                             szkoła średnia**

     

Na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy w zawodzie Opiekun Medyczny i Technik usług kosmetycznych wymagane jest jedynie wykształcenie podstawowe/gimnazjalne.

Ukończenie kursu daje pełne kwalifikacje zawodowe i umożliwia przystąpienie do egzaminu państwowego z przygotowania zawodowego.

Nauka na kursie jest bezpłatna.   WIĘCEJ o KKZ >>>>

 

Wymagane dokumenty:

1. Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (do wglądu)*

2. Świadectwo ukończenia szkoły średniej (podstawowej/ gimnazjalnej- na KKZ)         
    ORYGINAŁ

3. Dokument potwierdzający szczególny status kandydata – (niepełnosprawność kandydata,  niepełnosprawność dziecka kandydata, niepełnosprawność innej bliskiej osoby nad która kandydat sprawuje opiekę, wielodzietność  rodziny, samotne wychowywanie dziecka)**

4. Jedna/dwie fotografie legitymacyjne, podpisane na odwrocie (do     
    indeksu, ew. legitymacji), nie dotyczy KKZ.,***

5. Ksero polisy ubezpieczeniowej NNW ***  ( można wykonać w szkole)

** jeśli dotyczy                    *** można złożyć po przyjęciu

 
  WNIOSEK /PODANIE DO SZKOŁY >>> 

 

Dokumenty należy składać w sekretariacie szkoły     

od poniedziałku do piątku,  w godzinach od 8.00 do 15.30
 

Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych im. Matki Teresy z Kalkuty

Kontakt: tel. 58 56 236 16    

Adres: 83- 200 Starogard Gd. ul. Skarszewska 7       

e- mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

  REGULAMIN REKRUTACJI>>>  

 

sobota, 10 listopad 2018 22:34

Obchody Święta Niepodległości- fotogaleria

„Niepodległość”

Marcin Wolski

Spośród słów używanych nieczęsto, 
tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
 
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
 
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

piątek, 09 listopad 2018 19:55

Biel i czerwień oraz Mazurek Dąbrowskiego

„Barwy ojczyste” Czesław Janczarski

 

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

a na tej fladze, biel i czerwień.

Czerwień to miłość, Biel serce czyste,

piękne są nasze barwy ojczyste.  

Z okazji 100- nej rocznicy odzyskania niepodległości szkoła przybrała biało- czerwone barwy. O godzinie 11:11 zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Kierunek opiekunka środowiskowa powstał w 2003 roku w odpowiedzi na stale rosnące w naszym społeczeństwie, podobnie jak w innych krajach europejskich, zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze w środowisku domowym . Wydział przygotowuje profesjonalistów do udzielania pomocy i świadczenia usług opiekuńczych w odniesieniu do osób przewlekle chorych, samotnychi niesamodzielnych, które nie mają dostatecznego wsparcia ze strony rodziny lub innych osób z najbliższego otoczenia. Odpowiednio przygotowane opiekunki środowiskowe i świadczone przez nie usługi opiekuńcze mają bezpośredni wpływ na sprawne działanie systemu pomocy środowiskowej i ograniczenie liczby podejmowanych decyzji o skierowaniu do domu  pomocy społecznej.

Do zadań opiekunki środowiskowej należy :

 • pomaganie podopiecznemu w codziennych czynnościach domowych ( robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie, pranie ),
 • pielęgnowanie oraz dbanie o zdrowie,
 • dbanie o higienę osobistą ludzi chorych i niesamodzielnych ( mycie, kąpanie, czesanie, golenie, ubieranie, słanie łóżka)
 • prowadzenie prostych ćwiczeń rehabilitacyjnych uzgodnionych z lekarzem,
 • udzielanie pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia zdrowia i  życia podopiecznego ,
 • mobilizowanie podopiecznego do aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijanie jego zainteresowań,
 • aktywizowanie podopiecznego do zwiększania aktywności życiowej,
 • doradzanie w zakresie planowania i organizacji gospodarstwa domowego,
 • kontaktowanie się z instytucjami w celu rozwiązywania problemów zdrowotnych, materialnych, mieszkaniowych, rodzinnych i prawnych podopiecznego.

Nauka na tym kierunku jest bezpłatna i trwa jeden rok ( dwa semestry ) .
W trakcie nauki słuchacze zdobywają wiadomości i kształcą swoje umiejętności na zajęciach  
teoretycznych  i praktycznych oraz praktykach zawodowych.

Wśród zajęć teoretycznych realizowane są takie przedmioty jak :

 • elementy pedagogiki społecznej i opiekuńczej,
 • wybrane zagadnienia psychologii ogólnej, społecznej i rozwojowej,
 • podstawy psychopatologii,
 • pierwsza pomoc,
 • higiena żywienia,
 • język migowy,
 • umiejętności interpersonalne,
 • informatyka
 • i inne.

Warunkiem przyjęcia na Wydział Opiekunki Środowiskowej  jest ukończenie szkoły średniej
 (matura nie jest wymagana )  oraz pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Strona 1 z 5