• Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych
    w Starogardzie Gdańskim
  • Technik masażysta
  • Opiekunka dziecięca
  • Terapeuta zajęciowy
  • Opiekun osoby starszej
  • Asystent osoby niepełnosprawnej
  • Opiekun medyczny

HISTORIA SZKOŁY

 

  

 

Z kropli dni powszednich tworzy się historia i tradycja naszej szkoły. Czerpiąc wzorce z przeszłości tworzymy dzień dzisiejszy, stanowimy o przyszłości szkoły.

 

   Wśród wielu dat w sposób szczególny w historii szkoły wpisał się rok 1953. Wówczas to władze wojewódzkie na polecenie Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej podjęły decyzję o powołaniu Państwowej Szkoły Pielęgniarstwa  Neuropsychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, w Kocborowie. Szkoła ta była na terenie kraju drugą placówką o takiej specjalności.


  Nauka trwała dwa lata, przyjmowana była młodzież po ukończeniu 16 roku życia i ukończonej szkole podstawowej. Od 1956 roku przyjmowane były dziewczęta mające co najmniej dwie klasy liceum ogólnokształcącego, a od 1966 roku ukończoną szkołę średnią.

 

  W 1957 roku szkoła jako pierwsza w kraju staje się szkołą koedukacyjną. Na przestrzeni lat szkoła wielokrotnie przechodziła reorganizacje i zmiany. I tak, w roku 1959 zostaje wydłużony czas nauki do 2,5 roku. W rok później zmieniona zostaje nazwa na Państwową Szkołę Medyczną Pielęgniarstwa Psychiatrycznego, a w roku 1971 na Medyczne Studium  Zawodowe Wydział Pielęgniarstwa Psychiatrycznego.

  W roku 1983 rozpoczyna działalność 5 letnie Liceum Medyczne Pielęgniarstwa na podbudowie szkoły podstawowej. Od 5 września tego roku na bazie studium powstaje także Policealne Studium Zawodowe dla Pracujących. Szkołę opuścili absolwenci trzech kolejnych roczników.  


  W 1984 roku utworzono zbiorczy zakład szkolny pod nazwą Zespół Szkół Medycznych. Kształcenie pielęgniarek psychiatrycznych trwało do 1990 roku. 18 czerwca 1991 roku odbyła się uroczystość nadania imienia "Matki Teresy z Kalkuty". 
Z jej życia staramy się czerpać wskazania i wzorce do pracy. W roku 1991 zrezygnowano z edukacji kandydatek do zawodu w liceach medycznych w kraju. Ostatnie absolwentki opuściły mury szkoły w 1997 roku.
 

  Decyzja o zaniechaniu naboru do liceów wymusiła przejście na system policealny. Od 1 września 1994 roku powołano dwa kierunki kształcenia: Wydział terapii zajęciowej kształcący w cyklu dwuletnim oraz Wydział pielęgniarstwa kształcący
w cyklu 2,5 letnim i realizujący autorski program nauczania sprofilowany na opiekę psychiatryczną. Innowacja programowa została opracowana przez nauczycieli naszej szkoły i została wysoko oceniona w 1997 roku przez Centrum Edukacji Medycznej. W roku 2000 nastąpiła kolejna reforma w kształceniu pielęgniarek.


  W związku z dostosowywaniem szkolnictwa medycznego do standardów Unii Europejskiej rozpoczęto kształcenie pielęgniarek w 3 letnich wyższych szkołach zawodowych. Kształcenie pielęgniarek przejęły w większości Akademie Medyczne.
W 2002 roku otworzyliśmy wydział: Opiekun w domu pomocy społecznej,  w roku 2003 Opiekunka środowiskowa, w 2005 Asystent osoby niepełnosprawnej, 

w 2007 Technik masażysta a w 2008 Opiekun medyczny.

  W 2005 roku szkoła otrzymała nazwę  Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych im. Matki Teresy z Kalkuty. 
W skład Zespołu wchodzą: Wojewódzka Szkoła Policealna dla Młodzieży i Wojewódzka Szkoła Policealna dla Dorosłych. 

  Szkoła jako instytucja szkoleniowa prowadzi kształcenie ustawiczne osób dorosłych w ramach autorskich projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.
 
  Kształcimy młodzież i dorosłych w zawodach: Terapeuta zajęciowy, Technik masażysta, Opiekun w domu pomocy społecznej, Opiekunka środowiskowa, Asystent osoby niepełnosprawnej, Opiekun medyczny, Opiekunka dziecięca. Prowadzimy także Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy na Opiekuna medycznego.

  Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli staramy się być szkołą twórczą, dobrze przygotowującą swoich absolwentów do pracy. Jesteśmy szkołą otwartą na potrzeby środowiska i szkołą promującą zdrowie.

 

   Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładną historią szkoły, w załączeniu znajdą Państwo naszą monografię. Zachęcamy do lektury.  

 

MONOGRAFIA SZKOŁY

Czytany 1589 razy

Mapa

Zaloguj się

Odwiedziło nas

Dzisiaj 127

Wczoraj 197

Tydzień 585

Month 2812

All 122813

Currently are 33 guests and no members online

Kontakt

Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych

ul. Skarszewska 7
83-200 Starogard Gdański
tel. 58 562-36-16
e-mail: mszstarogard@poczta.onet.pl

Facebook