Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Technik usług kosmetycznych

Technik usług kosmetycznych

Na przestrzeni ostatnich lat polski rynek usług kosmetycznych rozwijał się dynamicznie. Branża kosmetyczna umocniła swoją pozycję na rynku krajowym poprzez wzrost sprzedaży usług oraz kosmetyków i nie odbiega od rynku zagranicznego. Dając ogromne możliwości rozwoju, wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy i kolejnym rocznikom absolwentów szkół średnich. Kapitał ludzki w przemyśle i usługach kosmetycznych podparty jest rozwiniętym zapleczem naukowym i edukacyjnym, kształcącym techników usług kosmetycznych i kosmetologów. Zgodnie z raportem o stanie branży kosmetycznej w Polsce opublikowanym przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego we wrześniu 2017 r. w Warszawie, za danymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2016 roku, kosmetologia wykładana jest w Polsce na 63 uczelniach. Nigdzie w Europie skala kształcenia akademickiego w dziedzinie kosmetyki nie jest tak duża jak w Polsce (kierunki kosmetyczne są dostępne w kilku innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, we Francji, Włoszech czy na Łotwie). Przygotowanie zawodowe poprzedzające kształcenie akademickie, czyli na poziomie technika, pozwala zarówno na wykonywanie zadań zawodowych, jak i na samodzielność w postaci prowadzenia własnej działalności gospodarczej z możliwością włączenia wsparcia unijnych środków. Kształcenie w zawodzie technik usług kosmetycznych odbywa się na poziomie szkoły policealnej i może być prowadzone w formach kształcenia ustawicznego na kwalifikacyjnych kursach zawodowych (KKZ), zapewniając kadrę o dużej dojrzałości i odpowiedzialności do samodzielnego wykonywania zadań zawodowych oraz kierowania małymi zespołami.

 

Do zadań zawodowych technika usług kosmetycznych zaliczyć możemy prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, gdzie jako przedsiębiorca zarządza gabinetem/salonem kosmetycznym oraz personelem zgodnie z obowiązującymi dyrektywami unijnymi, w tym o ochronie danych osobowych (RODO), SANEPiDU, PPOŻ, BHP i Kodeksu Pracy, prowadzenie sprzedaży kosmetyków, preparatów ziołowych, suplementów diety oraz akcesoriów kosmetycznych, ze znajomością prowadzenia koniecznej dokumentacji handlowej i przy jednoczesnym respektowaniu prawa konsumenckiego. W bezpośrednim kontakcie z klientem wykonuje usługi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej z zastosowaniem czynników fizykalnych, upiększającej i zdobniczej, zabiegi kosmetyki leczniczej w ścisłej współpracy z lekarzami różnych specjalności w zakresie pielęgnacji skóry twarzy, głowy, ciała, dłoni i stóp opracowuje strategię zabiegów profesjonalnych i udziela porad w zakresie pielęgnacji skóry w warunkach domowych. Ustala zalecenia dietetyczne oraz udziela porad dotyczących trybu życia klienta, ocenia estetykę i skuteczność przeprowadzonego zabiegu, prowadzi dokumentację zabiegową.

Technik usług kosmetycznych jest zawodem wymagającym, ze względu na swój charakter, szczególne cechy osobowościowe, predyspozycje psychofizyczne oraz wysoką kulturę osobistą, skierowanym dla osób otwartych na kontakt z ludźmi, pragnących rozwoju i lubiących wyzwania. Pozwala na współpracę z firmami kosmetycznymi o różnym profilu działalności, np. z gabinetami kosmetycznymi, gabinetami odnowy biologicznej, gabinetami medycyny estetycznej, salonami urody, ośrodkami SPA, działami kosmetycznymi w centrach handlowych, jako przedstawiciel handlowy firm kosmetycznych zarówno z rynku detalicznego, jak i profesjonalnego w roli szkoleniowca. Technik usług kosmetycznych nie ma wspólnych kwalifikacji z innymi zawodami i wspólnych efektów kształcenia stanowiących podbudowę do kształcenia w innych zawodach.

 

Nauka na kierunku trwa dwa lata.

 

Wykaz przedmiotów w toku kształcenia

FRK.04. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych

Przedmioty teoretyczne zawodowe:

Bezpieczeństwo i higiena pracy w gabinecie kosmetycznym

Podstawy anatomii i fizjologii

Podstawy dermatologii

Kosmetyka

Preparatyka kosmetyczna

Podstawy fizykoterapii

Podstawy zdrowego żywienia

Język obcy zawodowy

Komunikacja społeczna i podstawy marketingu

Informatyka w kosmetyce

Przedmioty realizowane w formie zajęć praktycznych:

Pracownia makijażu i stylizacji

Pracownia masażu kosmetycznego

Pracownia kosmetyki twarzy

Pracownia kosmetyki ciała

Pracownia kosmetyki dłoni i stóp

Pracownia fizykoterapii

Pierwsza pomoc przedmedyczna

PRAKTYKA ZAWODOWA kl. I

PRAKTYKA ZAWODOWA kl. II

 

 

DLACZEGO WARTO KSZTAŁCIĆ SIĘ W TYM  W ZAWODZIE?

Obecne czasy wymuszają na nas coraz większą dbałość o wizerunek zewnętrzny, z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.

Od 1990 roku rynek kosmetyczny jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Polsce i na świecie, dlatego Technik usług kosmetycznych wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy jak i samych uczniów, którzy chcą się rozwijać w tym kierunku. Zachętą do kształcenia się w tym przyszłościowym zawodzie jest możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej oraz dotacje unijne, które to umożliwiają. Zawód kosmetyczki daje szansę współpracy z wieloma nowoczesnymi firmami kosmetycznymi stwarzając szerokie możliwości pracy w gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, gabinetach medycyny estetycznej, salonach urody, SPA, działach kosmetycznych w centrach handlowych, jako przedstawiciel handlowy firmy kosmetycznej zarówno z rynku detalicznego jak i profesjonalnego (szkoleniowiec). Uprawnia do prowadzenia własnej działalności w zakresie kosmetyki, pielęgnacji zdrowia i urody.

Według prognoz ekspertów z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, w 2020 r. m. in. w Warszawie największy popyt będzie na pracowników w usługach osobistych (m.in. kosmetycznych).

Zawód należy do zawodów deficytowych - patrz BAROMETR ZAWODÓW>>>

Data dodania: 2023-12-05 17:17:37
Data edycji: 2024-01-30 00:03:50
Ilość wyświetleń: 578

Z kropli dni powszednich tworzy się historia i tradycja naszej szkoły. Czerpiąc wzorce z przeszłości, tworzymy dzień dzisiejszy – stanowimy o przyszłości szkoły

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej