83-200 Starogard Gdański
ul. Skarszewska 7
Batik to proces polegający na użyciu stopionego wosku jako powłoki ochronnej na tkaninie . Wosk może być malowany na białej lub kolorowej tkaninie za pomocą kantingu lub pędzla lub może być odciskany na tkaninie za pomocą miedzianego stempla zanurzonego w stopionym wosku. Następnie tkanina jest barwiona, a obszary, które zostały nawoskowane, nie będą mogły zostać przeniknięte przez barwnik.
Tradycyjnie batiki wytwarza się wyłącznie z bawełny i jedwabiu, bawełny bo jest łatwo dostępna i dobrze przyjmuje barwniki.
Praktykowano go w różnych formach w takich krajach jak Indonezja, Bliski Wschód, Tajlandia, Afryka, Malezja, Indie, Chiny, Filipiny i inne. Chociaż dokładne pochodzenie batiku jest nieuchwytne, jest on najbardziej kojarzony z wyspą Jawa w Indonezji .
Mistrzowie batiku stosują proces powtarzanego woskowania i farbowania w beczkach , aby osiągnąć końcowy efekt. Ta metoda wymaga opanowania mieszania kolorów i farbowania; gdy każda warstwa barwnika jest nakładana na poprzednią, powstaje nowy kolor. Nie musisz jednak być mistrzem batiku, aby uzyskać świetne, zabawne rezultaty.
O tym przekonali się na ostatnich zajęciach słuchacze I semestru kierunku terapeuta zajęciowy. A ich spontaniczna twórczość pozwoliła stworzyć kolekcję motyli, które już wkrótce przyozdobią wnętrza naszej Szkoły.
Aleksandra Formela
Z kropli dni powszednich tworzy się historia i tradycja naszej szkoły. Czerpiąc wzorce z przeszłości, tworzymy dzień dzisiejszy – stanowimy o przyszłości szkoły
83-200 Starogard Gdański
ul. Skarszewska 7